Bilgi Bankası

Bunları biliyor musunuz?
 • Türkiye’nin toplam yıllık güneşlenme süresi 2.640saattir, ortalama günlük 7,2 saate denk gelmektedir.
 • Türkiye’nin güneş enerji potansiyeli 380 milyar kw/yıl’dır.
 • Muğla ilinin yıllık güneşlenme süresi ise 3043 saattir yani ortalama günde 8,33 saat ışınım gerçekleşmektedir.
 • İlk güneşten enerji üretimi 1839 yılında alexander becquerel tarafından bulunmuştur.
 • 1950’li yıllarda güneş panellerinden alınan verim %5 iken günümüzde %22 oaranlarına ulaşmış ve arttırma çalışmaları da devam etmektedir.
 • Ülkemizde m2 başına güneşten elde edilebilecek enerji 1300watt olarak hesaplanmaktadır.
 • Ges maliyetleri 2010 yılından günümüze kadar 10 yıllık süreçte %82 oranında düşerek kolay ulaşılabilir, kısa sürede amortisman sağlayan sistemler olarak hayatımızda hızla yerini almaktadır.
 • Türkiye güneşten su ısıtma sistemleri kullanımında dünyada 2. Sıradadır.
 • Duman, gaz, kükürt, karbonmonoksit ve radyasyon gibi çevreye zarar veren faktörler olmadığı için en temiz enerjidir.
 • Cw enerji 90,37mw’lık santral kurulumu, 800mw’lık panel satışı ile türkiyenin lider panel üretim tesisidir.

Bu sistem kendini kaç yılda amorti eder?

Bulunduğunuz ile, projenin yapılacağı alanın güney cephesinin uygunluğuna, yıllık ortalama % kaç elektrik faturasına zam geleceğine, kullanılan panellerin gücüne, teknolojisine, malzeme kalitesine, işin uzmanlarca yapılıp yapılmamasına, kablo uzunluğu ve kalitesine kadar birçok değişken olmakla birlikte ortalama 5 yılda ev tipi sistemler mevcut tarifeye göre kendini amorti etmektedir.

Yıllık bakım maliyeti nedir?

Firmamızın kullandığı son teknoloji paneller minimum kir tutma özelliğine sahip olmakla birlikte 6 aylık periyotlarda yapılacak temizlik (saf su ve özel temizlik aparatları ile) verim artışını sağladığı gibi sistem ömrünü de uzatacaktır. Akülü sistemlerde ise her 5 yıllık periyotlarda (solar jel akü) değişim gerekebilmekte, lityum akü gruplarında bu süre 15 yıl olmaktadır.

Hizmet ömrü gerçekten 25 yıl mı?

Hayır… henüz ömrünün süresi ölçümlenemedi, sadece 25 yıl boyunca maksimum %20 verimlilik kaybı ile çalışacağının garantisi verilebilmekte. Doğru bakımlar ile belirlenebilmiş bir kullanım ömrü bulunmuyor.

Panel kırılır mı?

Evet kırılabilir. Ancak kırmak için dış müdahale gereklidir. Çatınızda çalışan panel yağmur, dolu gibi standart doğa olaylarına karşı dayanım testlerinden geçerek garantili olarak satışı gerçekleşmektedir. Ayrıca dilerseniz cüzi miktarlara sisteminizi özel sigorta yaptırabilirsiniz.

Evimdeki her şeyi çalıştırabilir mi? Klima dahil…

Elbette ki yeterli alanınız olması halinde evinizde bulunan tüm elektrikli cihazlarınızı çalıştırabilecek güç üretebiliriz. Ancak burada önemli olan ve maliyeti yükselten kısım sistemin gece de çalışabilmesi için kurulması gereken depolama yani akü sistemidir.

Kendi evimdeki tüketim için izin almak zorunda mıyım?

Hayır. Sadece kurulum için bilgi vermek yeterlidir. Ancak satış yapılması planlanması(on-grid) halinde yapılması gereken işlemler ve alınması gereken izinler bulunmaktadır.

Sistemi kurduktan sonra yeni bir elektrikli cihaz kullanırsam ne olur?

Projedeki güç tüketim elemanlarındaki artış sisteme fazladan yük binmesine neden olacağı için sistem kendini korumaya alır, ya da sistem arızaları oluşur. Bu nedenle bizlerle iletişimde olmanızı tavsiye ederiz.

Yenilenebilir enerji olarak günümüzde ve geleceğin en önemli kaynakları arasında güneş enerjisi gelmektedir. Doğrudan ve güvenli şekilde düşük maliyetler üzerinden pek çok farklı alan için kullanılabilecek enerji imkanı sağlamaktadır. Peki, güneş enerjisi nedir?

Güneşten gelen ışınlar herhangi bir zararlı gaz salınımı gerçekleştirmediğinden dolayı, sağlıklı şekilde ve güvenli enerji potansiyeli oluşturmaktadır. Bu doğrultuda özel sistemler ile beraber güneş ışınları günümüzde absorbe edilmekte; depolamakta ve aynı zamanda doğrudan kullanılmaktadır. Bu durum ev ya da işyerleri ile beraber birçok farklı alanda etkin bir potansiyel teşkil ediyor. Özellikle doğaya zarar vermeyen ve yenilenebilir enerji kaynağı olması ile her açıdan geleceğe ışık tutan önemli bir kaynak olarak öne çıkıyor.

Güneş Enerjisi Nedir?

Yaklaşık olarak güneşin % 90'ı hidrojenden oluşmaktadır. Hidrojen gazının çekirdekleri ve helyum çekirdeği ile fizyon üzerinden meydana gelen birtakım tepkimeler, çok yüksek oranda enerjinin açığa çıkmasına olanak vermektedir. Farklı tepkimeler üzerinden meydana gelen güneş ışınları, atmosfer sayesinde belirli bir oranda dünyaya yansımaktadır. İnsan sağlığını tehdit etmeyecek noktada yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının, özel paneller ile elektriğe dönüşmesi ise güneş enerjisi olarak bilinmektedir.

Güneş enerjisi kısacası yenilenebilir ve kirlenme yaratmayan temiz enerji kaynağı olarak tabir edilmektedir. Özellikle petrol ve doğalgaz gibi kaynakların yavaş yavaş azalması ile son bulacağı düşününce, güneş enerjisinin geleceğin en önemli kaynakları arasında yer aldığını söylemek mümkün. Sonuçta nüfus ve sanayileşmenin de sürekli artması ile beraber, enerjiye ihtiyaç her zamankinden çok daha yüksek noktaya ulaşmış durumda. Daha düşük maliyet ile temiz enerji kaynağı konusunda, elektrik üretimi açısından güneş enerjisinin payı her geçen gün artış gösteriyor.

Güneş Enerjisinden Elektrik Nasıl Üretiliyor

Güneş ışınlarından faydalanma konusunda solar sistem ya da güneş paneli ismi verilen sistemler kullanılmaktadır. Güneşten gelen fotonlar bu paneller üzerinde toplanır. Fotonların taşımış olduğu enerji ise elektrik ve ısı enerjisine dönüştürülür. Özellikle panellerin üst ve alt kısımlarında voltaj oluşumu sağlanır. Böylece elektrik devresi ile elektrik teçhizatı üzerinden enerji akışı gerçekleşir. Ele alınan bu akış ve sistem ise fotovoltaik olarak bilinmektedir. Güneş enerjisini elektriğe çeviren güneş pilleri hücresi olarak da ele alınabilmektedir.

Güneş panellerinden ulaşan doğru akım alternatif akıma dönüştürülmek suretiyle elektrik enerjisi elde edilir. Yapıların farklı noktalarına montajı gerçekleştirilen paneller doğrultusunda bu enerji akışı sağlanır. Ayrıca süreç içerisinde birçok farklı ekipman da kullanılmaktadır. Böylece devamlı olarak enerji akışı sağlanmak suretiyle elektrik enerjisi ve sıcak su elde edilir. Konnektörler, paralelleme panoları, güneş paneli, alçak gerilim pano ve şalt ekipmanları gibi birçok sistem kullanılarak, güneş enerjisi elde edecek cihaz hazır hale getirilir.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Doğrudan güçlü bir elektrik enerji üretmesi ile beraber, güneş enerjisi akla gelebilecek birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Aynı zamanda teknolojinin gelişmesiyle her geçen gün kullanım alanı artmaya devam ediyor.

 • Endüstriyel alanlar, pek çok farklı özel sektör üzerinden fabrikalar
 • Müstakil evler, Binalar
 • Soğuk hava depoları
 • Tarım ve hayvancılık
 • Akaryakıt istasyonları
 • Oteller, Hastaneler
 • Elektrik enerjisinin ulaşmadığı yerleşim yerleri
 • Tarımsal sulamada düşük maliyet ile beraber sıcak su imkanı
 • Solar paneller ile sebze meyve ısıtma
 • Trafik ve sokak lambaları ile işaret lambaları
 • Park ve bahçe için elektrik

Kısacası elektrik ihtiyacının olduğu her yerde önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Aynı zamanda sıcak su temini ile beraber güneş enerjisinden daha nasıl faydalanabileceği konusunda araştırmalar devam ediyor.

Şebeke Bağlantısız (Off Grid) Sistemler

Şebekeden bağımsız olarak akü ile çalışan ve elektrik üretimini sağlayan güneş enerjisi sistemidir. Off Grid sistem güneş paneli, akü, inverter ve şarj düzenleyiciden oluşan bir yapıya sahiptir. Şebeke bağlantısız sistemdeki en önemli unsur akü ve şarj düzenleyici ekipmanlardır. Bu sistem ile güneş panelinde üretilen elektrik enerjisi şarj düzenleyici cihaz ile kontrol edilerek aküye aktarılır. Aküde elektrik enerjisi depolanır ve inverter ile alternatif akıma dönüştürülür. Daha sonra da kullanıma sunulur. Şebeke bağlantısız güneş enerji sistemi çoğunlukla elektriğin bulunmadığı, şebekesiz konumlarda kullanılır. Özellikle kırsal kesimde, elektrik enerjisinin aktarılmasının güç olduğu yaylalarda, dağ evlerinde, baz istasyonlarında, çiftliklerde, tarlalarda ve otoyol tabelalarının ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin karşılanmasında kullanılır. Bu gibi yerlerde elektrik enerjisi kıtlığına en iyi ve en az maliyetli çözüm bu sistem sayesinde elde edilir.

Şebeke bağlantısız sistemin hangi dönemlerde kullanılacağı oldukça önemlidir. Güneş ışınlarının geliş açısına göre güneş panellerinin kurulması bu sistemden elde edilecek verimliliği arttırır. Off Grid sistemin kurumlu karmaşıktır ve mühendislik hizmetini gerektirir. Bu sistemden yüksek verimlilik alabilmek için oldukça detaylı bir teknik bilgiye sahip olunması gerekir. Bu yüzden güneş enerjisi sistemlerinde deneyimli bir teknik ekibe ihtiyaç duyulur.

Off Grid Sistemlerin Avantajları Nelerdir?

 • Şebeke elektriğinin ulaşmadığı konumlarda elektrik enerjisi elde etmenin en uygun ve düşük maliyetli yöntemidir.
 • Elektrik şebekesinde kullanılan trafo, yüksek gerilim hattı gibi fazla maliyetli unsurlar bulunmaz.
 • Elektrik enerjisi tüketimin olduğu konuma yakın bir yerde üretildiği için enerjini iletiminde oluşan kayıp en az düzeye indirgenmiş olur.
 • Kısa sürede kurulabilir.
 • Yakıt maliyeti bulunmaz.
 • Bu enerji sistemin zaman içerisinde değişen koşullara göre enerji üretim kapasitesi arttırılabilir.
 • Kaliteli bir akü ve şarj düzenleyici sayesinde uzun ömürlü bir kullanım elde edilebilir.

Şebeke Bağlantılı (On Grid) Sistemler

Şebeke bağlantılı güneş enerji sistemleri panellerde üretilen elektrik enerjisinin depolanmaksızın üretildiği an kullanılması veya tüketilmeyecek olan kısmının da satılması prensibiyle çalışmaktadır. Bu sistemde paneller tarafından üretilen elektrik enerjisi inverterler aracılığı ile tek veya üç faza dönüştürülerek alternatif akıma çevrilir. Çift yönlü elektrik sayacı ile de şehir şebekesine aktarılır. Bu nedenle şebeke bağlantılı sistem olarak adlandırılır. Şebeke bağlantılı sistemler fotovoltaik güneş paneli, toplama kutusu, inverter, şebeke bağlantı noktası ve çift yönlü elektrik sayacından meydana gelir. Bu sistem sayesinde hem binaların hem de yüksek güçte elektrik ihtiyacı olan sanayi kuruluşlarının elektrik ihtiyacı karşılanabilir. Sistemde bulunan otomatik düzenek sayesinde güneş panelinde üretilen fazla elektrik enerjisi doğrudan binaya aktarılır. Elektrik enerjisi binaya yetersiz gelirse de otomatik olarak gereken miktarda elektrik enerjisi şebekeden çekilir.

On Grid Sistemlerin Avantajları Nelerdir ?

 • Otomatik olarak elektrik ihtiyacını da elektrik fazlalığını da algılayarak şebekedeki elektrik dağıtımını düzenler.
 • Güvenilir bir enerji kaynağıdır.
 • Oldukça kolay bir kuruluma sahiptir.
 • Yüksek verimlilikle çalışır.
 • Aküye ihtiyaç olmadığı için enerji depolama maliyeti bulunmaz.
 • Elektrik enerjisine yönelik tüm ihtiyacın karşılanması gibi bir zorunluluk bulunmaması nedeniyle istenilen boyut ve alana göre sistem kurulumu yapılabileceği için esnek bir yapıdadır.
 • Şehir hatlarına yakın konumda ikamet eden, evde tükettiği elektrik enerjisini azaltarak ek gelir elde etmek isteyen kişiler için oldukça uygun bir sistemdir.